Yakisugi2019-03-09T07:22:51+00:00

Yakisugi tehnika?

Põlemine on üks orgaanilise aine lagunemise viise. Kui põlemine piirdub ainult puidu pindmise kihiga, tähendab see seda, et orgaanilisest ainest toituvatel organismidel ei ole sellest pinnakihist enam midagi söödavat võtta ja söestunud pinnaga puit on väliskeskonna toimele oluliselt vastupidavam.

Puidu pinna põletamine on üks maailma vanimaid puidu kaitsmise viise. Teadaolevalt võtsid selle tehnoloogia kasutusele Jaapani mungad ca 800 a. tagasi. Jaapanlastel on selleks isegi oma nimetus — Yakisugi tehnika.

Põletatud pinda on võimalik saavutada erineval viisil. Enimlevinud tehnika, mida palju reklaamitakse, on puidu kimbustatult söestamine. Selleks pakitakse nelikantlauad kolmekaupa kimpudesse nii, et tekiks triangulaarne lõõr, mis täidetakse ajalehepaberiga. Söestamisprotsessi alustamiseks süüdatakse laudade vahel olev paber. Ühtlaselt söestatud pinna tagamiseks kasutatakse spetsiaalset tööriista, millega levitatakse leeki piki laudadest moodustunud lõõri. Niipea, kui tuli on levinud ühtlaselt kogu lõõri ulatuses, hakatakse arvestama protsessi aega. Seitse minutit on optimaalne aeg vajaliku söekihi tekkeks, misjärel lauad eraldatakse üksteisest. Edasine söetumine peatatakse veega kustutades.

YAKISUGI TEHNIKA 1
YAKISUGI TEHNIKA 2
YAKISUGI TEHNIKA 3

Unikaalne protsess!

Puidu pinna põletamine on üks maailma vanimaid puidu kaitsmise viise. Teadaolevalt võtsid selle tehnoloogia kasutusele Jaapani mungad ca 800 a. tagasi.

Kuid see tehnika seab omad piirid laua laiusele ja pikkuselel, samuti eeldab see tehnika ühtlase puusüü ja oksteta materjali kasutamist, mis on suhteliselt kallim. Oksakohtade ümbruses olev puusüü on kordades tihedam kui pikipuitu tüvesüü ja mida tihedam on puit, seda kauem see põleb. Seega kui kasutada korstnameetodil söestamiseks okslikku okaspuud, on tulemus ebaühtlane ja põlenguprotsess mittekontrollitav! Samas tekib kuuma alt ülesse liikumisel kruvilaadne kuumakeeris, mis kolmnurkse korstna puhul, annab rohkem kuumust laua siledale keskosale ja nurgad saavad vähem kuumust. Tulemuseks on keskelt nõgus laud.

Teine levinud puidupinna söesamise viis on söestamine põletiga mis on märksa ajakulukam, kuid meile kättesaadava puidu puhul tagab ühtlasema ja kontrollitud tulemuse. Samas võimaldab see tehnoloogia söestada erineva profiiliga pindasid, mida korstnameetod ei võimalda.

Korrapäraselt söestatud pinna saamiseks on eriti oluline töölise praktiline töökogemus! Söestamise reljeefsus on maitse asi, kuid kui soovite, et söestatud pind kaitseks puitu, on soovituslik söestamise kiht minimaalselte 3mm!